Porównywanie amerykańskich i polskich uczelni nie jest proste, choćby z powodu zupełnie innego sposobu finansowania tych pierwszych, co oznacza m.in. spore możliwości inwestowania w różnego rodzaju infrastrukturę uczelnianą. Jednak niektóre przykłady działań podejmowanych na jednym z uniwersytetów (UCM – University of Central Missouri, Warrensburg), a zaobserwowane podczas wizyty pełnomocniczki mogą być inspiracją również dla nas.

Pobyt pełnomocniczki odbył się w ramach programu Erasmus+.

Jeden z obszarów, które zbadała pełnomocniczka dotyczył kwestii równości płci, zapobiegania przemocy ze względu na płeć oraz praw osób LGBT+ Pełnomocniczka spotkała się z pracowniczką departamentu monitorującego i reagującego na zgłoszone przypadki dyskryminacji ze względu na płeć i przemocy seksualnej, a działającego w oparciu o przepis amerykańskiego prawa edukacyjnego  (tzw. Title IX). Departament zbiera informacje na temat zaistniałych przypadków, czemu służą m.in. ogólnodostępne formularze zgłoszeniowe. Uczelnia ma opracowane bardzo szczegółowe procedury dotyczące sposobu prowadzenia tego typu spraw, które obejmują działania od momentu zgłoszenia po zastosowanie konsekwencji wobec sprawców w przypadku udowodnienia winy. Aktywność departamentu łączy się także organizacją obowiązkowych szkoleń dla osób studiujących i pracujących w UCM. Interesującą inicjatywą w omawianym obszarze jest projekt Care To Act realizowany w ramach uczelnianego Office of Health Promotion. W ramach projektu organizowane są szkolenia w czterech obszarach (Przemoc interpersonalna, Nadużywanie substancji, Uprzedzenia i dyskryminacja, Dobrostan psychiczny/zapobieganie samobójstwom). Podczas wizyty pełnomocniczka zapoznała się także z projektem Safe Zone, będącym jednym z wielu działań prowadzonych w UCM na rzecz osób LGBT+. Koordynator projektu podzielił się z pełnomocniczką informacjami na temat sytuacji osób LGBT+ na uczelni oraz opisał działania Safe Zone, skupiające się głównie na  organizacji warsztatów edukacyjnych. W UCM działa również  Commission on Access, Opportunity, and Community  – podczas spotkania z jej przewodniczącą pełnomocniczka poznała zakres działania komisji, dotyczący przede wszystkim dokonywanej cyklicznie oceny sytuacji w zakresie równego traktowania i rekomendowania uczelni działań w tym zakresie.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji związanej z powyżej opisanym obszarem.